Prohlídka domečku

... domečku, ukaž se

Procvičuje manuální zručnost. Rozvíjí myšlení. Podporuje fantazii. Ale hlavně BAVÍ. Pojďte se podívat, co všechno se v domečku ukrývá. Brzy pochopíte, proč se jmenujeme BusyKids. Zkrátka nuda nehrozí. 

 

Tvar

… proč právě domeček?

Na trhu existují různé varianty activity board, ale my jsme chtěli něco víc. Od našich dětí jsme věděli, jak rádi mají něco svého, kam jim dospělí nemůžou. A tak jsme vymysleli domeček. Kluci ho využijí jako garáž pro auta, holky jako domeček pro panenky, ale hlavně je to super schovka pro samotné děti (zhruba do 4 let). Navíc díky řadě děr se tam dá naházet plno nejrůznějších věcí a dětská fantazie pak jede na plné obrátky.

Při psaní těchto řádků domeček zkoumali dva tříletí kluci a ti domeček používali nejprve jako troubu pro upečení dortu, následně jako parní loď, pak vymysleli, že je to skvělé místo, kam si odnést nočník a mít svůj klid, a nakonec domeček sloužil jako místo pro polední spaní (jasně, že nohy čouhaly ven, ale to děti zkrátka neřeší).

Z pohledu rodičů se nám líbilo, že si u domečku pohraje současně více dětí, že se některé aktivity dají ovládat zevnitř i zvenku, že domeček pěkně vypadá, nezabere moc místa, a když je potřeba, raz dva je složený a v pohodě se dá převést třeba k babičce na prázdniny.  

Domeček je certifikovaný pro děti od 12 měsíců, ale to neznamená, že se mu menší caparti musí vyhnout obloukem. Právě ty nejmenší děti si ho nejvíce užijí jako skrýš a také jim pomůže jako opěra, když začnou stoupat a následně obcházet.

 

Tabule

… to pravé k malování

Polovinu střechy domečku tvoří černá křídová tabule a pod ní je dlouhý rantlík na odkládání kříd. Balíček kříd k domečku přidáváme a nelekejte se, že u nich bude návod v azbuce, vysvětlení je snadné – koncept domečku je vymyšlený v Česku, ale dílnu máme v Bělorusku.

Záměrně jsme zvolili černou tabuli na křídy a ne bílou na fixy. S fixy si malé děti často pomalují ruce a oblečení, hůře se mažou a většinou rychle vysychají (určitě to znáte, že děti zavírání vršků moc neřeší). 

K malování si děti nacházejí cestu většinou ve věku kolem 18 měsíců, ale tabule bude víc v kurzu přece jen později, kdy už je zajímavější samotné kreslení, než to, jak křídu rozdrtit nebo poschovávat na nejrůznější místa.

Při malování se u dětí rozvíjí kreativita, fantazie a grafomotorika.   

 

Vkládačka

… učení tvarů a barev hravě

Na polovině střechy domečku je vkládačka s osmi tvary (hvězdička, kolečko, křížek, srdíčko, trojúhelník, čtverec, šestiúhelník a kosodélník), přičemž dvojice jsou vždy ve stejné barvě. Použity jsou čtyři základní barvy (modrá, zelená, žlutá a červená), které děti rozlišují nejdříve.

Jednotlivé dílky nejsou malé, takže nehrozí vdechnutí nebo spolknutí a také je menší šance, že se poztrácí.

Tato barevná vkládačka pomáhá při rozvoji jemné motoriky a učení barev. Začne děti zajímat kolem jednoho roku, i když samozřejmě ze začátku ještě nezvládnou tvar správně vložit. Později ale uvidíte to nadšení, když to konečně zapadne tak, jak má. Starší děti od dvou let se pomocí vkládačky učí jednotlivé tvary a barvy pojmenovávat, tvoří barevné dvojice a později mohou jednotlivé tvary taky obkreslovat.

 

Zipy

… oblékání zvládnu sám

Modrý a červený. Není řeč o cenných známkách Mauritius, ale o dvou zipech. Každý má trochu jinou strukturu, jeden je jemný, druhý hrubší, ale oba dokážou to stejné: učit trpělivosti, koordinovanosti a manuální šikovnosti.

Děti od zhruba dvou, tří let se chtějí začít oblékat samy a zipy na naší aktivity board jsou výbornou pomůckou, jak si to mohou dopředu v klidu natrénovat.

 

Knoflíky

… příprava na sebeobsluhu

Ačkoliv se to nám dospělým nezdá, zapnout a rozepnout knoflík není jen tak. Musí se zkoordinovat oči s rukama a taky vědět, jak na to. Nezlobte se, když si předškolák rve svetr s knoflíky ze sebe bez rozepnutí. Možná jen neměl možnost si s knoflíky „zabojovat“ nanečisto. Známe to od vlastních dětí.

Proto jsme na motorický domeček umístili lehkou a volnou látku s dvěma velkými knoflíky, aby zapínání a rozepínání šlo snadněji. Až pak bude mít dítě zvládnutý ten správný grif, lépe se s tím vypořádá při samotném oblékání.

Práce s knoflíky rozvíjí šikovnost prstů a učí soustředěnosti a trpělivosti. Navíc díky tomu, že je látka dostatečné volná, poslouží jako koš na vhazování drobných předmětů, takže děti ještě potrénují motorické schopnosti.      

 

Suchý zip

… praktický nácvik do školky

Kdo by si nepřál samostatné dítě, které ve školce nepotřebuje asistenci, že? A přitom stačí málo. Dát mu příležitost si tyto běžné činnosti dopředu nacvičit.  Proto jsme na domeček umístili botu s tkaničkami, knoflíky, přezky a právě i suchý zip.

O „zalepování a odlepování“ se začnou zajímat děti ve věku kolem roku a půl a krásně si u toho rozpohybují prsty.  

 

Přezky

… trénování síly prstíků

Montérky, batohy, pásky. Všude tady bývají přezky a malé děti s nimi zápasí. A už nemusí. Natrénují si to na dvou plastových přezkách umístěných na jedné z aktivních desek domečku. Jedna přezka se otevírá zboku, druhá se musí zmáčknout uvnitř.

Protože na zmáčknutí už je potřeba větší síla, je tahle aktivita vhodná pro holky a kluky od zhruba tří let. Posilují si při tom prstíky, učí se koncentraci a trpělivosti a taky trénují mozek, ono přijít na to, jak to tam správně zasunout zase zpátky, není jen tak.

 

Provlékací bota

… zavazování tkaniček nanečisto

Jednou z oblíbených montessori pomůcek, která na našem interaktivním domečku nemůže chybět, je provlékací bota. Díky ní se děti, ještě než začnou chodit do školky, v klidu naučí proplétání tkaničky dírkami a později kolem čtvrtého, pátého roku i zavazování smyček a finální mašličky.

A když už bota přestane bavit, může se tkanička celá vyvléct a poslouží třeba k navlékání korálků nebo k navázání hraček do hada. Fantazii se meze nekladou a jak sami určitě dobře víte, děti jsou neskutečně nápadité.

Při hraní s tkaničkovou botou děti zapojí hlavu i ruce a hlavně se připravují do praktického života

 

Druk

… posilování prstíků

V této aktivitě si děti lámou hlavičku, jak druk otočit, aby zaklapl, a když už je ve správné pozice, je potřeba pořádně zapojit prstíky. K zapnutí a odepnutí druku je nutné už mít více síly, zvládnou to tedy spíše až děti školkového věku.

 

Čísla

… počítání a točení v jednom

Domeček BusyKids je dřevěnou motorickou hračkou, která s dětmi prvních pár let „roste“. Krásným příkladem jsou pohyblivé destičky s čísly, kde jde ruku v ruce rozvoj jemné motoriky s logickým myšlením.

Nejprve roční caparty pobaví, jak se destičky točí (jde to zvenku i zevnitř), pak budou zkoumat barvy a nakonec se kolem tří let začnou zajímat, co je na destičkách napsáno. A mohou přímo začít i s počítáním. Na destičkách jsou názorné puntíky. Destičky s číslicemi se tak využijí rovněž při procvičování malých školáků.   

 

Dotykové světlo

… stačí klik a svítí

Které dítě by si rádo nerozsvítilo světýlko. A tady to jde tak snadno. Stačí zmáčknout. Jde to lehce, takže si s tím poradí už i batolata. Tento hrací prvek trénuje koordinaci ruka – oko, která je nutná pro všechny manuální činnosti a má návaznost také na zvládnutí čtení a psaní. 

 

Zásuvka

… seznámení s praktickým životem hrou

Už od malička se mohou děti seznámit s tím, co pak budou používat celý život. Ano, řeč je o zásuvce. Nebojte, není v ní proud. Výborně ale poslouží k tomu, aby se holčičky i chlapečci naučili se zásuvkou pracovat, tedy zasunovat a vysunovat zástrčku. Také je to skvělá příležitost pro rodiče hned od mala vysvětlovat, že se dovnitř nesmí strkat prstíky. Znáte to, zakázané ovoce nejvíc chutná, takže lépe vysvětlovat, než zakazovat.

Zasouvání i vysouvání vidlice jde velmi lehce, takže se s tím popasují už děti kolem roku a půl. A zástrčka je na šňůrce, tudíž nehrozí její ztracení.

Aktivita se zásuvkou trénuje manuální šikovnost a učí soustředěnosti

 

Vypínač

… trénink na ovládání světel

Vedle zásuvky najdete na aktivity board také přepínací vypínač. Při každém přepnutí pěkně klapne, což se dětem moc líbí. Stejně jako u řady jiných aktivit v našem motorickém domečku děti procvičují prstíky.

S vypínačem si pohrají už roční batolata. Ta s tím asi ještě budou zápasit, ale po nějakém čase se jim to určitě podaří. A za krátko vás překvapí, jak si vylezou na židli a samy rozsvítí lustr.

 

Točící se kytička

… točení a počítání puntíků

Sice nevoní, ale zase se krásně točí. Řeč je o červenorůžové květince, s níž si děti od roku mohou zatočit a pak v předškolním věku započítat – na kytičce je devět puntíků. Tento prvek rozvíjí logické myšlení a jemnou motoriku.

 

Počítadlo s tvary

… počítání a učení tvarů v jednom

Určitě všichni znáte to klasické počítadlo s barevnými kuličkami. V našem interaktivním domečku také máme malé počítadlo, ale vylepšili jsme ho. Rozpočítávají se různě tvarované dřevěné destičky.

Batolata si tak mohou tvary nejprve ohmatávat, a jak trochu povyrostou, budou tvary pojmenovávat a rozpočítávat. Při hrátkách s rozpočítávadlem se rozvíjí smyslové vnímání, logické myšlení a ještě se procvičují prsty.  

 

Huňatý váleček

… hmatové smysly jednou na plné obrátky

Pro správný vývoj každého dítěte je dobré, když se rozvíjí všechny smysly. Tento huňatý váleček se soustřeďuje na hmat. Děti nejen baví, jak se s ním dá rychle otáčet, ale také jak je krásně měkoučký. Může to být dobrá příprava pro to, jaké to je si hladit zvířátka.

Váleček zabaví roční caparty i větší děti, které mohou soutěžit, kdo jej dokáže roztočit nejrychleji. Při troše šikovnosti se dá váleček rozpohybovat i zevnitř domečku.

 

Řetěz

… prstíky jedou o 106

Věřili byste, že i s jedním obyčejným řetězem se dá pro dvouleťáky vymyslet plno činností? Nejen ho, ať už zvnitřku nebo zvenku domečku, tahat dolů a nahoru, ale protože má drobná očka, dají se do něho třeba zapíchat špejle nebo provlékat slabý provázek. 

Kolem pátého roku, když už děti zkouší ovládat jehlu s nití, pak může řetěz posloužit jako pomůcka k „šití“. Při všech těchto činnostech se zdokonaluje šikovnost prstů, která pak bude potřeba při psaní a kreslení.

 

Šňůra s uzlem

… hurá na učení smyček

Zavazování a rozvazování uzlů, navlékání velkých korálků, připevňování prádelních kolíčků. Všechny tyto aktivity zvládnou děti ve věku okolo tří, čtyř let a ke všemu tomuto jim poslouží tato tlustší pletená šňůra. Je tak akorát dlouhá a konce jsou zatavené, aby se netřepily. Není také problém šňůru nahradit jiným provázkem nebo mašlí, aby se děti seznámily i s jinými typy povrchů.

Při hrátkách se šňůrou se rozhýbávají prstíky a posiluje se vazba oko – ruka, jež je důležitá pro následné zvládnutí psaní a čtení.  Když do děr dáte delší provaz, mohou se také školáci učit různé druhy uzlů a smyček.

 

Okna

… zamykání a odemykání stále dokola

Smích, křik, brebentění. Tak se naše děti bavily, když si hrály u dvou okýnek. A věříme, že u vašich ratolestí to bude stejné. Neustálé otevírání, zavírání, mrkání a jukání na sebe, házení dovnitř a zase ven hračky, to je prostě velká zábava. A přitom jsou ještě na oknech dva typy zástrček, tudíž si malí průzkumníci hravě rozvíjí jemnou motoriku a logické myšlení

Potěšení z pouhého otevírání a zavírání okýnek si užijí už malý prcci, od asi dvou let přijde na řadu „boj“ se zástrčkami. Ti, pro které pak zamykání zvenku bude hračkou, mohou vlézt dovnitř domečku, prostrčit ruku ven, a zkoušet to tak z horší pozice. 

 

Dvoukřídlé dveře

… i květinkou lze zamknout

Stejně jako má každý skutečný dům dveře, tak také ten náš dětský je má. Jsou velké dvoukřídlé, jdou otevírat zvenku i zevnitř a právě jimi se malý zvědavec dostane do domečku. Dveře jsou ozdobené dvěma posuvnými květinkami, které se také dají ovládat z venkovní i vnitřní strany. Pozor ale, posouvání květinek není jen pro trénování prstíků. Když se totiž květinky dají do určité polohy, dveře se tím zamknou. Dítě se tak učí, v jaké musí být květinky pozici, aby dveře byly zamčené, nebo odemčené.

Zavírání a otevírání dveří zvládnou už ti nejmenší, s promyšleným květinkovým zamykáním si začnou lámat hlavičky děti od asi dvou let

 

Budík

… učení číslic a času

Chcete vaše dítko učit základní číslovky a později mu vysvětlovat, jak je to s tím určením času? Nemusíte kupovat papírové hodiny. Na vzdělávacím domečku BusyKids je laserem vypálený veliký budík s dvoubarevnými pohyblivými rafičkami. Tříleťáci  se na něm naučí číslice a později okolo pátého roku bude dobrým parťákem k pochopení tajemství, jak že je to s tou čtvrt, půl, tři čtvrtě a celou. 

Budík nejen rozvíjí logické myšlení, ale také dítěti dává možnost zažít ten důležitý pocit samostatného rozhodování. Například se domluví s maminkou, že když budou ručičky v určité pozici, že si může samo pustit pohádku. 

 

Ozubená kolečka

… a točí se a točí

Stačí tak málo – zasunout prstík do dírky a kolečka se roztočí. Ne náhodou jsou ozubená kolečka oblíbeným prvkem na didaktických a motorických hračkách. Děti prostě točení milují a navíc kolečka rozvíjí jemnou motoriku i smyslové a logické myšlení.

Na našem multifunkčním domečku máme různě velká a jinak barevná kolečka čtyři, přičemž ve dvou z nich jsou vyvrtané dírky. Malý človíčci samozřejmě kolečka roztočí nejen přes dírky, ale také klasicky přes obvodové zoubky.

S touto aktivitou si užijí už roční děti, ti starší se zde seznámí s převody, když si názorně vyzkouší, že menší kolečko se točí rychleji než veliké.

 

Motorický labyrint

… tradáá po vlnkách, trojúhelnících a čtvercích

Máte doma malého průzkumníka? Tak hurá do našeho labyrintu. Skládá se ze tří dlouhých drah v různých tvarech. Batolata od asi roku a půl si tak pojezdí po vlnkách, trojúhelnících a čtvercích.

Motorický labyrint se dá ovládat z obou stran, takže děti pak mohou mezi sebou soutěžit, kdo zvládne trať zdolat nejrychleji. Labyrint zvyšuje šikovnost prstů a malí objevovatelé se také hravou formou učí barvy a tvary.

 

 

 

Zpět do obchodu